Producenci
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nietolerancjach pokarmowych. 0

Nie jest odkryciem fakt, że nawet wśród pozornie zdrowych produktów znajdą się takie, które niekorzystnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Przyczyny należy szukać w nietolerancjach pokarmowych. Są to utajone alergie, ukryte reakcje organizmu, na które cierpi ok. 45 % populacji, spora część zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową?

Utajona alergia wywołuje niewłaściwą odpowiedź organizmu na niektóre pokarmy, często są to bóle głowy, zespół nadwrażliwych jelit, migreny, problemy z cerą, a także utrudnienia w oddychaniu. Bardzo ważne jest, by w miarę szybko odkryć produkt, który jest przez organizm nietolerowany. Nierozpoznana utajona alergia może doprowadzić do nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia, łuszczycy, choroby tarczycy czy nawet stwardnienia rozsianego. Nietolerancji pokarmowej towarzyszą objawy oddalone w czasie, mogą pojawić się kilka dni po spożyciu nietolerowanego posiłku, co ważne, można wykazywać kilka nietolerancji równocześnie (na różne grupy produktów). Jest to zjawisko niebezpieczne, pociąga za sobą reakcje wielonarządowe w organizmie.

Przyczyna nietolerancji pokarmowych

Nie można jednoznacznie stwierdzić skąd bierze się nietolerancja pokarmowa, jaka jest jej przyczyna. Prawdopodobnie ma to związek z układem immunologicznym – jego przeciążenie (układ immunologiczny nie radzi sobie z ilością alergenów) lub słaba odporność układu immunologicznego (spowodowana coraz lepszymi warunkami życia, higieną, a także spożywaniem przetworzonej żywności). Jeśli zauważysz u siebie wymienione w artykule objawy i podejrzewasz utajoną alergię, to najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie tej informacji jest wykonanie testu na nietolerancję pokarmową. Pozwoli on zidentyfikować pokarmy, powodujące niepożądane skutki.

Najbardziej popularne nietolerancje pokarmowe

Zalicza się do nich:

- nietolerancja laktozy – niezdolność trawienia cukru mlecznego, wynika z niedoboru laktazy. Z diety należy wówczas wykluczyć produkty mleczne niefermentowane, nie wolno spożywać słodkiego mleka. Alternatywą są mleka roślinne, np.: sojowe czy kokosowe;

- nietolerancja glutenu – u osób nietolerujących glutenu najmniejsza jego ilość jest bardzo szkodliwa – powoduje uszkodzenie jelit. Klasyczne objawy: biegunka, przelewanie w brzuchu, wzdęcia. Wskazane jest spożywanie produktów z ryżu, ziemniaków, kukurydzy, soi czy bezglutenowych makaronów, pieczywa, itp.;

- nietolerancja glutaminianu sodu –nazywana jest syndromem kuchni chińskiej, towarzyszy jej kaszel, ból głowy, pieczenie skóry, palpitacje serca. Powodowany jest przez krewetki, grzyby lub orzechy.

Jedynym słusznym i bezpiecznym rozwiązaniem przy nietolerancji pokarmowej jest przestrzeganie indywidualnej diety dopasowanej do twojego organizmu, eliminującej produkty, których nie powinieneś jeść. Pamiętaj, że jesteś tym co jesz – jeśli coś jest dla Ciebie szkodliwe zmień to jak najprędzej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl