Producenci
Sól himalajska najzdrowszą solą na świecie? 0

Dietetycy od lat apelują, by ograniczyć spożywanie soli. Nadmiar tego produktu w codziennej diecie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z badań wynika, że sól spożywana jest w nadmiernej ilości zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych skutków ubocznych, warto poszukać zdrowszego zamiennika klasycznej soli. Ciekawą propozycją jest sól himalajska, która zdaniem wielu specjalistów, jest najzdrowszą solą na świecie.

Jaka zdrowotna moc drzemie w tych słonych kryształkach soli?

Cudowne właściwości soli himalajskiej zostały docenione już dawno przez ludność zamieszkującą Pakistan. To właśnie sól himalajska była podstawowym produktem wykorzystywanym w medycynie ludowej. W Pakistanie znajdują się złoża soli himalajskiej. Sól wydobywana jest ręcznie i pozbawiona jest zanieczyszczeń. Sól himalajska zawiera ponad 80 mikro- i makroelementów. To źródło magnezu, żelaza i wapnia. Dodawanie soli himalajskiej do żywności może uzupełnić niedobór cennych składników w organizmie. Warto wspomnieć również o obecności sodu - sód reguluje ciśnienie krwi oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie serca.

Zdrowotny potencjał soli himalajskiej został już dokładnie poznany. Okazuje się, że sól himalajska świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również w zabiegach kosmetycznych i upiększających! Z pewnością słyszałeś kiedyś o kąpieli solankowej. Taka kąpiel złagodzi ewentualne problemy skórne oraz odżywi skórę. Kąpiel solankowa nie powinna trwać dłużej niż 30 minut! Kąpiel solna w szczególności rekomendowana jest dla osób:

- borykających się z ukąszeniami owadów, ranami i pęcherzami

- stosujących dietę pooperacyjną

- cierpiących na chorobę stawów i reumatyzm

- borykających się z chorobami skóry

- kobiet, które cierpią na choroby ginekologiczne

Sól himalajska rozwiązuje wiele problemów zdrowotnych. To naturalny produkt, który może wspomóc leczenie trądziku, grzybicy stóp, łuszczycy i bólu gardła. Sól himalajska pozwala oczyścić organizm ze szkodliwych substancji oraz toksyn. Dba o zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Sól himalajska rekomendowana jest dla sportowców - chroni przed skurczami mięśni.

Chcesz poznać skład soli himalajskiej?

Sól himalajska to źródło ponad 80 cennych minerałów: aluminium, tal, węgiel, gadolin, wodór, lit, beryl, bor, tlen, azot, fluor, krzem, sód, magnez, mangan, fosfor, wapno, siarka, miedź, chlorek, żelazo, skand, tytan, wanad, chrom,, kobalt, nikiel, cynk, gal, german, arsen, selen, brom, rubid, stront, itr, cyrkon, niob, molibden, srebro, ruten, rod, antymon, kadm, ind, cyna, tellur, jod, cez, bar, cer, prazeodym, samar, europ, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb, wolfram, lutet, hafn, tantal, ren, osm, iryd, lantan, platyna, złoto, rtęć, ołów, bizmut, polon, aktyn, astat, frans, pallad, rad, tor, protaktyn, uran, neptun i pluton.

Gdzie mogę kupić sól himalajską?

Sól himalajską możesz kupić w sklepie ze zdrową żywnością - zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Przy wyborze soli himalajskiej kieruj się jej barwą. Pełnowartościowa sól himalajska powinna charakteryzować się kolorem od różowego do czerwonego. Te barwy świadczą o wysokiej zawartości substancji mineralnych. Sól himalajska dostępna jest w postaci grubo- i drobnoziarnistej. Jeśli kupujesz sól himalajską głównie z myślą o zastosowaniu jej w kuchni - postaw na małe kryształki. Chcesz zastosować sól himalajską w celach pielęgnacyjnych? Postać gruboziarnista będzie najlepszym wyborem!

Kasza gryczana palona czy niepalona?

Można postawić ciekawe pytanie czy warto decydować się na niepaloną kasze. Jak możemy się dowiedzieć rzeczywiście warto będzie. Badanie jakie nie tak dawno pojawiło się w Journal of Agricultural and Food Chemistry podało nam informację o tym, że prażenie ziaren gryki będzie istotnie pogarszać jakość białka i tym samym jego właściwości przeciwutleniające będą się zmniejszać. 

Jak wynika z podanej tabeli kasza gryczana niepalona będzie miała nieco więcej kalorii, białka, węglowodany, błonnika i minimalnie mniej tłuszczu. Są osoby, które jednak cenią sobie charakterystyczny smak palonej kaszy i nawet mimo niższych wartości odżywczych będą ją wybierać. Ostateczna decyzja należy do osoby, która kaszę będzie spożywać.

Ciekawe produkty spożywcze

Chlorella to alga, która charakteryzuje się wyjątkowymi wartościami odżywczymi a co za tym idzie będzie miała cenne dla nas właściwości, jeśli chcemy się odchudzać. Mało osób wie, że chlorella jest w stanie ochronić nas przed kacem, nawet jeśli wypije się duże ilości alkoholu. Może chronić kobietę w ciąży przed anemią, będzie łagodzić bóle mięśni i kości, gdy ktoś ma problem z fobromialgią i zastąpi mięso w diecie wegetariańskiej. Warto sprawdzić jakie jeszcze prozdrowtone działanie będzie do wyliczenia w przypadku chlorelli.

Spirulina to może nazwa nieco dziwnie brzmiąca, ale jak się okazje sporo osób już o niej słyszało. Spirulina to niebieskozielona alga, która przede wszystkim jest bardzo cennym źródłem białka, ponieważ to 60% jej całego składu. Mamy tam pełnowartościowe biało z kompletem aminokwasów. Charakteryzuje się niesamowitymi wartościami odżywczymi. Będzie tam więcej chlorofilu niż w jakimkolwiek innym produkcie. Oprócz tego spirulina to najbogatsze źródło nie tylko białka, ale jest tam również bardzo cenny betakaroten czy też kwasy nukleinowe, spośród wszystkich pokarmów roślinnych i zwierzęcych jest ich tam najwięcej.

Ksylitol to ciekawa opcja dla miłośników białego cukru, którzy chcą go usunąć ze względów zdrowotnych. Będzie można nim zastępować słodycze u dzieci. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie ich całkowita eliminacja, ale jeśli rodzice czy dziadkowe nie potrafią już dziecku słodyczy odmówić to na pewno dobrze będzie się zdecydować na produkty oparte o ksylitol. Łączymy wtedy przyjemne z pożytecznym i jak się wydaje takie właśnie zestawienie będzie bardzo ważne. Warto pamiętać jednak, że cukier brzozowy do diety łącza się stopniowo, by nie pojawiły się sensacje z układu pokarmowego, które pogorszą nasze samopoczucie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl