Producenci
Dlaczego warto spożywać produkty bogate w błonnik pokarmowy? 0

Analizując piramidę żywienia śmiało możemy dojść do wniosku, że błonnik pokarmowy odgrywa ogromną rolę w codziennej diecie. Choć dietetycy od lat alarmują, by spożywać odpowiednią ilość błonnika, to należy zaznaczyć, że istnieją choroby, w którym to należy spożywać jak najmniejszą ilość błonnika.

Błonnik pokarmowy - co to jest?

Błonnik pokarmowy to części roślin przeznaczone do jedzenia, które nie podlegają procesowi trawienia.

W jakich produktach znajduje się błonnik pokarmowy?

Często spożywając pewne produkty nawet nie mamy świadomości tego, że dostarczamy organizmowi błonnika pokarmowegoBłonnik pokarmowy  znajduje się w owocach: truskawki, maliny, gruszki, czarne jagody i pomarańcze), w warzywach: karczoch, cebula, zielona fasolka, brokuły, groch, brukselka), w fasoli, soczewicy i ciecierzycy oraz w produktach zbożowych, które spożywamy na co dzień.

Polecane produkty

Błonnik pokarmowy - rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje błonnika pokarmowego: błonnik pokarmowy rozpuszczalny i błonnik pokarmowy nierozpuszczalny. Okazuje się, że każdy produkt jest źródłem dwóch rodzajów błonnika.

Jaka jest różnica między błonnikiem rozpuszczalnym w wodzie a nierozpuszczalnym w wodzie?

Oto kilka zalet błonnika rozpuszczalnego w wodzie:

- korzystnie wpływa na stan mikroflory w jelitach

- sprzyja tworzeniu się żeli, których cechą charakterystyczną jest duża lepkość. Żele te tworzą otoczkę ochronną na jelitach, spowalniając w ten sposób wchłanianie składników pokarmowych

- korzystnie wpływa na pracę jelit

- rekomendowany jest dla osób, które mają problem ze zbyt wysoką glukozą i cholesterolem we krwi

W jakich produktach znajduje się błonnik rozpuszczalny w wodzie?

Doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie są następujące produkty: owoce, warzywa, jęczmień, owies oraz rośliny strączkowe.

Oto kilka zalet błonnika nierozpuszczalnego w wodzie:

- daje uczucie sytości, co sprawia, że chęć sięgnięcia po jedzenie pojawia się znacznie rzadziej

- tworzy idealne warunki do zwiększonej produkcji soków trawiennych

- pobudza perystaltykę jelit

- korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit poprzez zwiększenie objętości mas kałowych

W jakich produktach znajduje się błonnik nierozpuszczalny w wodzie?

Doskonałym źródłem błonnika nierozpuszczalnego w wodzie jest chleb i płatki zbożowe.

Nie można poddać wątpliwości, iż błonnik pokarmowy odgrywa bardzo ważną rolę w codziennej diecie. By maksymalnie wykorzystać zdrowotny potencjał błonnika pokarmowego, należy spożywać różnorodne produkty. Warzywa, owoce, warzywa strączkowe i pełnoziarniste produkty zbożowe to nie tylko skarbnica błonnika, ale również niezbędne minerały i witaminy.

Dlaczego warto spożywać produkty będące bogactwem błonnika pokarmowego?

To jedne z niewielu powodów, dla których warto spożywać produkty bogate w błonnik pokarmowy:

- naturalne rozwiązanie na problemy z biegunką

- obniża poziom cholesterolu we krwi, a tym samym - zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych

- chroni przed problematycznymi zaparciami

- usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii, metale ciężkie i szkodliwe toksyny

- chroni zęby przed atakiem próchnicy

- błonnik pokarmowy rekomendowany jest dla osób stosujących dietę odchudzającą. Błonnik daje uczucie sytości

Wiosenny detoks organizmu

Na przełomie zimy i wiosny powinno się każdego roku rozpocząć proces oczyszczania organizmu. Ten czas nazywamy przesileniem i nie jest to tylko określenie zwyczajowe. Przełom pór roku jest okresem, w którym czujemy się źle fizycznie i mentalnie. Charakterystyczne dla tego czasu jest też spanie znacznie dłużej, niż mamy to w zwyczaju. 

Na przełomie zimy i wiosny powinno się każdego roku rozpocząć proces oczyszczania organizmu. Ten czas nazywamy przesileniem i nie jest to tylko określenie zwyczajowe. Przełom pór roku jest okresem, w którym czujemy się źle fizycznie i mentalnie. Charakterystyczne dla tego czasu jest też spanie znacznie dłużej, niż mamy to w zwyczaju. 

Powiązane jest to z apatią i ogólnym rozbiciem. Zwłaszcza w przypadku kobiet pojawia się też drażliwość prowadząca do konfliktów z otoczeniem. U mężczyzn z kolei mamy do czynienia z wybuchowością. Drobne sprawy potrafią w ułamku sekundy doprowadzić do ataku wściekłości. Sprawy nie poprawia fakt, że jesteśmy wtedy bardzo podatni na infekcje, które nie są groźne, ale z czasem mogą się nasilać. Ich przewlekłość zaczyna objawiać się w postaci problemów skórnych czy poważniejszych kontuzji. Jeśli ktoś w dodatku jest alergikiem, obraz przesilenia jest naprawdę nędzny i rozpaczliwy.

Istota przesilenia

Przesilenie to okres, który zazwyczaj trwa 4-6 tygodni i różne osoby przechodzą go bardzo różnie. Zazwyczaj osobę w trakcie przesilenia można poznać nawet po wyglądzie, ponieważ wygląda na przygaszoną w sensie dosłownym, czyli na przykład jej włosy są matowe i szorstkie. Widać to też na pozbawionej skórze blasku. Zachowanie takiej osoby rozwiewa wszelkie wątpliwości, ponieważ jest ona powolna, ma słaby refleks i problem z wykonywaniem prostych czynności.

Jak walczyć z przesileniem?

Metod radzenia sobie z przesileniem, które jest efektem przyspieszonego usuwania toksyn z naszego organizmu po zimie, jest wiele. Chodzi tutaj głównie o wspomożenie organizmu w procesie detoksu. Możemy w tym celu wykorzystać amarantusa, czyli jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie, którą dla naszej cywilizacji odkryły wyprawy odkrywców zapuszczających się na tereny Inków. Amarantus również w wersji ekspandowanej to tak zwany super food, czyli zboże o wyjątkowo wysokiej zawartości składników odżywczych. Cenne są jego kiełki i mąka z niego produkowana. Z amarantusa możemy również przygotować mąkę amarantusową

Popularnym sposobem na przesilenie wiosenne jest ponadto ciecierzyca. Kolejny przedstawiciel super foods znany jest też jako groch włoski lub pod swojską nazwą cieciorki. W ciecierzycy odnajdziemy bardzo dużo białka, pomoże nam w odchudzaniu i usprawnieniu działania układu pokarmowego, unormuje ciśnienie krwi i poprawi wyniki cholesterolu. Niektórzy uważają cieciorkę za afrodyzjak, ale to działanie nie zostało potwierdzone.

Kolejną propozycją dla osób walczących z przesileniem na wiosnę jest czarnuszka, czyli bardzo niepozorne, ale potężne zioło. Jest to rozwiązanie w pierwszej kolejności polecane alergikom, ponieważ poprawia ogólną odporność organizmu i normuje jego reakcje immunologiczne, które alergików stanowią problem.

Czarnuszka jest stosowana przez cały rok w sytuacjach, kiedy pojawiają się objawy przeziębienia, a przesilenie wiosenne bardzo mocno jest do takiego stanu podobne. Odpowiada za to przede wszystkim tymochinon, substancja zawarta w czarnuszce o bardzo silnym działaniu antywirusowym i antybakteryjnym. Ze względu na ten składnik warto jest traktować czarnuszkę jako stały, całoroczny element swojej diety.

Do przesilenia można podchodzić także po prostu jak do zwykłego odtruwania organizmu i stosować substancje, które są wykorzystywane przy normalnym detoksie. Wśród takich substancji znajduje się ostropest. Jego działanie jest skierowane przede wszystkim na wątrobę. Uwolnienie się na wiosnę z naszych tkanek substancji toksycznych to główna przyczyna przesilenia, a jego zakończenie możliwe jest dopiero w chwili, kiedy wszystkie substancje szkodliwe zostaną metabolizowane. Odpowiada za to w pierwszej kolejności wątroba, chociaż oczywiście nie tylko ona. Ostropest jest w stanie koić wątrobę i stymulować pracę woreczka żółciowego. Działa niczym klasyczny lek, chociaż badania kliniczne pokazały, ze w przeciwieństwie do typowych farmaceutyków, nie jest to substancja toksyczna. Mimo to, na ostropest plamisty należy uważać i traktować znacznie poważniej od powyżej wymienionych substancji. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z wątrobą, powinniśmy najpierw skontaktować się z lekarzem i zapytać, czy jego stosowanie będzie dla nas bezpieczne. Unikać muszą go także kobiety w ciąży i karmiące. Polecamy osotropest również w wersji mielonej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl