Producenci
Dlaczego warto spożywać algi? 0

Na Dalekim Wschodzie algi były wykorzystywane od wieków. Ogromny potencjał alg został wykorzystany w kosmetologii, farmacji oraz dietetyce. Skład alg jest niezwykle obszerny. To źródło łatwo przyswajalnych makroelementów i mikroelementów. Dziś już wiadomo, że algi korzystnie wpływają na stan skóry oraz niosą szereg korzyści dla zdrowia: regulują ciśnienie, pomagają oczyścić organizm z zalegających toksyn oraz są niezbędne w dietach odchudzających.

SPIRULINA

Spirulina to zielononiebieska alga, która posiada ogromny potencjał zdrowotny. Przede wszystkim - wykazuje działanie krwiotwórcze i odpowiada za tworzenie czerwonych i białych krwinek. O wspaniałych właściwościach zdrowotnych spiruliny wiedzieli już nasi przodkowie - okazuje się, że spirulina stanowiła główne źródło pożywienia dla Majów i Azteków.

Spirulina rekomendowana jest dla osób, które w sposób naturalny pragną oczyścić organizm z zalegających toksyn i metali ciężkich. To idealne rozwiązanie dla osób stosujących dietę odchudzającą. Z badań wynika, że spirulina hamuje łaknienie, co oznacza, że chęć sięgnięcia po jedzenie pojawia się znacznie rzadziej. Od lat szpinak był uznawany za produkt o największej ilości żelaza. Dziś już wiadomo, że spirulina posiada aż 2300% więcej żelaza niż szpinak!

Spirulina wpływa również pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia - pomaga zredukować nadciśnienie tętnicze oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy. Spirulina powinna zagościć w jadłospisie u osób, które stosują dietę bezmięsną. Zdaniem specjalistów, spirulina posiada nawet 10 razy więcej beta-karotenu niż marchew!

CHLORELLA

Chlorellę można rozpoznać po charakterystycznym, zielonym kolorycie. Specjaliści są zgodni w swoich twierdzeniach i jednogłośnie uznają chlorellę za największe źródło chlorofilu. Chlorella, podobnie jak inne algi, pozwala oczyścić organizm z niezwykle szkodliwych toksyn i metali ciężkich. Ponadto - chlorella to naturalne rozwiązanie dla osób, które w okresie jesienno-zimowym pragną wzmocnić układ odpornościowy.

Chlorella, dzięki dużej zawartości kwasów nukleinowych, przyspiesza proces regeneracji tkanek. Chlorella stała się obiektem zainteresowań wielu naukowców. W 1994 roku przeprowadzono eksperyment na podstawie którego stwierdzono, iż spożywanie chlorofilu zmniejsza wchłanianie substancji odpowiedzialnych za wywołanie raka. Substancje te zwykle występują w żywności przetworzonej, która produkowana jest na szeroką skalę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl