Producenci
Czy cynamon może być toksyczny? 0

Cynamon znany jest na całym świecie głównie jako przyprawa. Cynamon świetnie podkreśla smak grzańca i kawy latte. Jednak nie każdy ma świadomość tego, iż ekstrakt z kory cynamonu pełni funkcję lekarstwa niemalże na całym świecie!

Dlaczego ludzie spożywają cynamon?

Na podstawie wielu badań uczeni doszli do wniosku, że niektóre gatunki cynamonu obniżają poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę. Pojawiały się również spekulacje, iż cynamon może obniżać poziom cholesterolu oraz być elementem pomocnym w leczeniu HIV. Jednak badania te nie były jednoznaczne. Naukowcy potwierdzają, że cynamon zmniejsza stan zapalny. Ponadto - wykazuje działanie przeciwzapalne i zwalcza bakterie. Ponownie warto zaznaczyć, że badania te do końca nie wyjaśniają, jakie konsekwencje zdrowotne są następstwem spożywania cynamonu.

Jaka dzienna dawka cynamonu jest właściwa?

Nie istnieje zalecana dzienna dawka cynamonu. Niektórzy rekomendują spożywać 1/2 lub 1 łyżeczkę sproszkowanego cynamonu dziennie. Warto jednak podkreślić, iż zbyt wysokie dawki cynamonu mogą okazać się toksyczne dla organizmu!

Czy mogę chłonąć cynamon z innych produktów spożywczych?

Okazuje się, że cynamon jest dodatkiem w wielu produktach spożywczych. Jeśli kupujesz cynamon w sklepie, to najprawdopodobniej kupujesz cynamon, który jest jednym z dwóch typów lub ich mieszaniną. Jest to albo "prawdziwy" cynamon, albo Ceylon cynamon, który jest łatwiejszy do mielenia, jednak jego skuteczność jest znacznie mniejsza w leczeniu cukrzycy.

Źródło: http://www.webmd.com/diet/supplement-guide-cinnamon

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl