Producenci
9 zdrowych korzyści wynikających ze spożywania czekolady 0

ZDROWSZE SERCE

Czekolada stała się obiektem zainteresowań wielu naukowców. Dziś już wiadomo, że czekolada wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Czekolada stała się bohaterką 9-letniego szwedzkiego eksperymentu. Na podstawie tych badań stwierdzono, iż spożywanie jednej lub dwóch porcji ciemnej czekolady w tygodniu, zmniejszyło ryzyko wystąpienia niewydolności serca aż o jedną trzecią! Imponujące, prawda...? Czekoladą zainteresowali się również niemieccy naukowcy. Wyniki tych badań wykazały, że ciemna czekolada może obniżać ciśnienie krwi oraz zmniejszać ryzyko udaru mózgu i zawału serca aż o 39%. Ten ogromny zdrowotny potencjał ciemnej czekolady to głównie zasługa flawonoidów - związków przeciwutleniających, które wpływają na elastyczność żył i tętnic. Zdaniem specjalistów, połączenie czekolady i treningu to strzał w dziesiątkę. Ostatnie badania przeprowadzone w Australii wykazały, że czekolada bogata w zawartość wysokiej jakości przeciwutleniaczy, może pomóc osobom otyłym w czasie ćwiczeń fizycznych.

ODCHUDZANIE Z CZEKOLADĄ?TAK, TO JEST MOŻLIWE!

Jesteś na diecie odchudzającej i wydaje Ci się, że włączenie ciemnej czekolady do diety byłoby jednoznaczne z tyciem? Nic bardziej mylnego! To, że spożywanie ciemnej czekolady w czasie odchudzania jest bezpieczne, potwierdzili naukowcy w Kopenhagi. Okazuje się, że ciemna czekolada zaliczana jest do produktów niezwykle sycących, co sprawia, że chęć sięgnięcia po jedzenie pojawia się znacznie rzadziej. Ponadto - spożywanie ciemnej czekolady zmniejsza łaknienie na inne słodkie produkty oraz słone i tłuste przekąski.

CZEKOLADA RADOŚCIĄ DLA DZIECI!

Być może trudno będzie Ci w to uwierzyć, ale kobiety, które codziennie jadły czekoladę w czasie ciąży, potwierdziły, że znacznie lepiej radziły sobie ze stresem niż kobiety, które w tym stanie zrezygnowały ze spożywania ciemnej czekolady. Ponadto - badania fińskich naukowców wykazały, że ich dzieci były znacznie bardziej radosne!

PROFILAKTYKA CUKRZYCY

Faktycznie - cukierki nie są dobre dla zdrowia. Jednak okazuje się, że spożywanie ciemnej czekolady doprowadza do spadku insulinooporności o prawie połowę! To wszystko za sprawą flawonoidów, które zwiększają produkcję azotu.

REDUKCJA STRESU

Czekolada może pomóc w walce ze stresem. Stres działa podstępnie i często bywa bezlitosny w swoim działaniu. W czasie sytuacji stresowych organizm produkuje kortyzol - hormon stresu. Gorzka czekolada zmniejsza stężenie hormonów stresu oraz redukuje metaboliczne skutki stresu. Dlatego jeśli jesteś zestresowany, sięgnij po ciemną czekoladę!

OCHRONA PRZED SŁOŃCEM

Spożywanie ciemnej czekolady o wysokiej zawartości flawonoli chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a tym samym - minimalizuje ryzyko wystąpienia bolesnych oparzeń słonecznych.

SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWA

Twój szef wywiera na Tobie presję? Musisz wyrabiać się z terminami, a czujesz, że Twoja produktywność nie jest tak wysoka, jak zwykle? Ciemna czekolada to świetne rozwiązanie! Zdaniem specjalistów, picie kakao bogatego we flawonole, zwiększa przepływ krwi do podstawowych części mózgu przez około 2-3 godzin.

ULGA W KASZLU

Badania wykazały, że spożywanie czekolady łagodzi kaszel tak, jak kodeina. To wszystko dzięki obecności teobrominy.

ULGA W BIEGUNCE

Ciemna czekolada łagodzi biegunkę dzięki flawonoidom. Flawonoidy zawarte w kakao mają zdolność do wiązania się z białkiem.

Źródło: http://www.womenshealthmag.com/health/benefits-of-chocolate/slide/10

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl