Producenci
4 rodzaje pokarmów poprawiających trawienie 0
4 rodzaje pokarmów poprawiających trawienie

Nasz system pokarmowy często może być narażony na niedostatek potrzebnych składników odżywczych. Niestety wszelkie toksyny, jak i stres również mają niekorzystny wpływ na trawienie. Jak temu zaradzić? Równowaga trawienna może zostać przywrócona, kiedy wyrobimy w sobie dobre nawyki żywieniowe, a także gdy wprowadzimy do naszego jadłospisu produkty wspomagające pracę układu trawienia.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek wywoływanej przez bakterie. Jego spożywanie może dostarczyć naszemu układowi trawiennemu pożytecznych enzymów, probiotyków czy związków organicznych, takich jak aminokwasy . Bowiem te związki chemiczne ułatwiają trawienie, neutralizują zgagę, a także aktywizują układ chłonny. Są również pomocne w eliminacji grzybów należących do rodziny Candida, a także w podnoszeniu odporności.

Ocet jabłkowy wpływa na wzrost pH kwasu żołądkowego, który jest jednym z najważniejszych elementów procesu trawienia. W przypadku niskiego stężenia kwasu oraz niedostatku enzymów czy probiotyków rośnie ryzyko chorób refluksowych czy zgagi. Warto zatem używać octu jabłkowego, który przez zawartość takich związków pomaga w regulowaniu pracy narządów trawiennych.

Nasiona Chia

Inaczej niż w przypadku nasion lnu, rozdrabnianie nasion chia nie wpływa na uwalnianie ich wartości odżywczych. Ma natomiast znaczenie to, czy są one nasączone wodą. Nasiąknięte w niej przejawiają lepsze właściwości lecznicze i pomagają w oczyszczaniu przewodu pokarmowego. Dzięki tym korzyściom, a także zawartym w nich prebiotykom, nasiona chia wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu trawiennego oraz wspomagają pracę jelit dosłownie je "czyszcząc".

Kiszone warzywa

Wszystkie tzw. kiszonki są kolejnym rodzajem pokarmów poprawiających trawienie. Kiszone warzywa nie dość, że są mało kaloryczne przez zmniejszanie się zawartości cukru w trakcie kiszenia, to na dodatek zawierają dużą ilość kwasu mlekowego, dzięki pałeczkom, które go produkują. Bakterie te biorą udział także w syntezie niektórych witamin. Kwas mlekowy korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, a także wspomaga cały proces trawienia. Zapobiega on kumulacji niekorzystnych bakterii, pleśni i grzybów z rodziny Candida.

Do najczęściej wybieranych warzyw do kiszenia należy kapusta. Jednakże nie zmienia to faktu, że prawie wszystkie warzywa można poddawać procesowi fermentacji. Jeśli mają one zapewnione optymalne warunki ich czas przechowywania może wynosić wiele miesięcy, a nawet lat. Niedawne badania dowiodły, iż domowa kiszona kapusta posiada właściwości probiotyczne. Warto też pamiętać, że najzdrowsze kiszonki, to te przygotowywane samodzielnie.

Czosnek

Czosnek posiada właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Dlatego może wpływać w sposób znaczący na wewnętrzne systemy w naszym organizmie. Jedząc czosnek możemy w bezpieczny sposób pozbyć się niechcianych drobnoustrojów, które wpływają niekorzystnie na nasz układ pokarmowy. Dodatkowo jego właściwości są bardziej skuteczne w pozbywaniu się bakterii niż przy stosowaniu niektórych farmaceutyków.

Czym jest propolis?

 

Czy wiesz, że pszczoły nie słyną tylko z produkcji miodu, po który tak chętnie sięgamy...? Pszczoły produkują również związek zwany propolisem - produkt, który przyjmuje zielono-brązowe zabarwienie. Z pewnością widziałeś kiedyś ul - jeśli nie w rzeczywistości, to chociażby na filmie lub przeglądając książki. Okazuje się, że ul pszczół, zwany ich domem, pokryty jest właśnie propolisem!

 

Czym jest propolis?

Czy wiesz, że pszczoły nie słyną tylko z produkcji miodu, po który tak chętnie sięgamy...? Pszczoły produkują również związek zwany propolisem - produkt, który przyjmuje zielono-brązowe zabarwienie. Z pewnością widziałeś kiedyś ul - jeśli nie w rzeczywistości, to chociażby na filmie lub przeglądając książki. Okazuje się, że ul pszczół, zwany ich domem, pokryty jest właśnie propolisem!

O wspaniałych właściwościach propolisu wiedzieli już nasi przodkowie. Starożytne cywilizacje ceniły propolis ze względu na nieprzecenione właściwości lecznicze. Egipcjanie balsamowali nim mumie. Asyryjczycy zaś wierzyli, że propolis przyspiesza proces gojenia ran. Wartość propolisu zmienia się w zależności od lokalizacji. Okazuje się, że propolis produkowany przez europejskie pszczoły ma inny skład chemiczny niż ten, który otrzymać można w Brazylii. Choć różnice te początkowo stanowiły problem naukowców, to dzięki wieloletnim badaniom udało się uformować wnioski dotyczące właściwości zdrowotnych tego produktu!

Analiza składu propolisu

Naukowcy odkryli w propolisie ponad 300 związków. Większość z tych związków zaliczana jest do grupy polifenoli. Polifenole pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie - są przeciwutleniaczami, które mają zdolność do zwalczania wielu chorób oraz szybkiej "naprawy" uszkodzeń. Reasumując - propolis zawiera polifenole zwane flawonoidami. Flawonoidy znaleźć możesz w następujących produktach:

- zielonej herbacie

- owocach

- warzywach

- czerwonym winie

Co ustalili naukowcy...?

Z badań naukowców wynika, że propolis wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Warto jednak zaznaczyć, iż naukowcy nie są w stanie ustalić, dlaczego propolis wykazuje tak wielokierunkowe działanie. Zbawienne działanie na rany Badania wykazały, iż propolis zawiera niezwykle cenny związek - pinocembrin, który zaliczany jest do flawonoidów. Sam pinocembrin wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Ta właściwość, jak i wiele innych sprawiły, że propolis jest pomocny w leczeniu ran. Naukowcy potwierdzają, iż propolis pomaga ludziom, których ciało zostało poparzone.

A co z opryszczką wargową i opryszczką narządów płciowych...?

Na rynku farmaceutycznym można znaleźć maści, które w swoim składzie zawierają niewielką ilość propolisu. Zastosowanie takiej maści przynosi spektakularne efekty: czas gojenia zostaje skrócony do absolutnego maksimum, a objawy mijają w zaskakującym tempie. Istnieją również badania, które sugerują, iż stosowanie propolisu przez trzy dni miejscowo pomogło wyleczyć opryszczkę szybciej niż bez leczenia.

Kilka słów o bezpieczeństwie

Niestety - nie ma wystarczających dowodów naukowych, które stwierdzałyby, że proplis jest produktem bezpiecznym. Jednak warto również zaznaczyć, iż jego stosowanie nie wiąże się z wysokim ryzykiem. Jeśli masz uczulenie na miód, to najprawdopodobniej Twój organizm nie będzie również tolerować propolisu. Propolis może wywoływać indywidualne reakcje alergiczne, jeśli jest stosowany przez dłuższy czas!

Gdzie mogę dostać propolis?

Propolis możesz kupić w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Można stosować go doustnie w formie kapsułek, tabletek lub płynnego ekstraktu. Jak już wcześniej wspomniano, propolis znajduje się również w maściach, kremach oraz płynach.

Źródło: http://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer#Overview1

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl