Producenci
Gluten – czym zastąpić tradycyjną mąkę pszenną 0

Eliminacja produktów, które mają w sobie gluten będzie trudną sprawą. Może się nam wydawać, że wystarczy będzie usunąć mąki tradycyjne i zamiast nich zdecydować się na spożywanie tych bezglutenowych. Jednak sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, ponieważ gluten może być także w takich miejscach, gdzie nawet się go nie spodziewamy. Problemem będzie także czystość produktów, nawet te, które w składzie nie mają glutenu mogą mieć jego śladowe ilości. Każda osoba, która ma celiakię albo też nietolerancję dla glutenu powinna sama poznać czy śladowa ilość w jej przypadku będzie możliwa do przyjęcia czy też nie. Dla osób, które nie mogą przyjmować glutenu nawet w ilościach śladowych zaleca się produkty, które będą miały specjalny certyfikat i w ten sposób będziemy mieli pewność, że nie ma w środku glutenu.

Zaznacza się to najczęściej w formie przekreślonego kłosa. Więcej na ten temat będzie można przeczytać w artykule bezglutenowe produkty specjalistyczne, który traktuje dokładniej na ten właśnie temat. Jeśli nie będziemy chcieli korzystać z produktów specjalistycznych albo też już gotowych wyrobów bezglutenowych takich jak pieczywo będzie można stosować różnoraką gamę mąk. Tak naprawdę tych propozycji, które mogą nam mokę z glutenem zastąpić jest obecnie sporo. 

Lista mąk i innych produktów bez glutenu w składzie:

Przyrządzona z prosa kasza jaglana jest jedną z tych najlepszych i najbardziej zdrowych dla naszego organizmu. Dziś jednak jest niedoceniana i to duży błąd, ponieważ jagła ma wiele cennych składników. Jest to jedna z niewielu kasz, które mają formy zasadotwórcze. Jakie wartości odżywcze będzie miała kasza jaglana? Kto więc powinien szczególnie zadbać o to, by pojawiła się w diecie?

Kuskus to wyrób, który przygotowuje się z pszenicy durum, który to ma właściwości kaszy i makaronu. Wywodzi się z obszarów północno – zachodniej Afryki, gdzie będzie to element narodowego dania o tej samej nazwie. Kuskus cieszy się sporą popularnością ze względu na łatwość oraz szybkość w przygotowywaniu i wszechstronność zastosowania w kuchni.

Mąka jaglana będzie powstawać poprzez mielenie kaszy jaglanej. Ta kasza jest pozyskiwana z prosa. Będzie powstawać jako świetny dla nas produkt, ponieważ będzie to jedzenie, które jako jedyne wśród kasz działa na nas zasadotwórczo. Osoby, które cierpią na nawracające zakwaszenie organizmu musza walczyć z różnymi chorobami. Powinny one również włączać produkty jaglane do diety. Znajdująca się w prosie lecytyna to świetny dodatek, ponieważ wpływać będzie korzystnie na pamięć oraz odpowiada za regulowanie poziomu cholesterolu we krwi. Ze względu na oczyszczające działanie produkty jaglane są polecane w momencie, gdy ktoś musi realizować detoksykację swojego organizmu.

Mąka kokosowa to kolejna interesująca propozycja, po którą warto sięgnąć. Dostajemy tam bardzo dużo błonnika oraz białka a niewiele węglowodanów łatwo przyswajalnych, dlatego pojawiać się będzie jako produkt, który jest dobry dla diabetyków oraz osób, które musza się odchudzać. regularne jej zażywanie będzie przyczyniać się do zmniejszenia poziomu cukru we krwi oraz będzie nieść dla nas inne korzyści zdrowotne.

Mąka migdałowa będzie miała wszystkie ważne dla naszego zdrowia właściwości, gdy chodzi o migdały. Jest to dla nas między innymi bardzo cenne źródło ważnej witaminy E, która będzie działać doskonale na naszą skórę i może chronić przed oznakami starzenia się organizmu. Wraz ze zmieniającą się strukturą mąka będzie miała mniej kwasów nienasyconych niż migdały, ale będzie miała praktycznie taką samą dawkę białka dla naszego organizmu. To co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie to fakt, że to białko jakie będziemy otrzymywać charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością. Dzięki temu będzie to element, który może nas sycić. Wypieki, które przygotowywane są z użyciem takiej mąki powinno się słodzić a wiec nie ma takiej możliwości, by miały one typowo dietetyczne wykorzystywanie. Jednak jeśli już chcemy piec to powinniśmy robić to z korzyścią dla naszego zdrowia.

Mąka ryżowa charakteryzuje się tym, że ma dość wyraźną teksturę. Będzie się dobrze sprawdzać do wypieków, placuszków ryżowych oraz tym podobnych. Mąkę ryżową warto będzie mieszać z inną mąką na przykład ziemniaczaną, ponieważ sama w sobie będzie w niewielkim stopniu odpowiadać za wiązanie ciasta.

Mąka z amarantusa i amarantus to takie zboże, które zaczyna u nas budować sobie dużą popularność i nie dzieje się to bez powodu, ponieważ to taki składnik, który jest rzeczywiście bardzo dobry i zdrowy. To taka propozycja, która nadaje się bardzo dobrze do wypieków zarówno jako sam taki produkt jak i też jako mieszanka. Poczuć będzie można lekko orzechowy smak, podnosić siębędzie jakość wypieków, poprawia się spulchnienie ciasta. Polecany będzie między innymi popping z amarantusa a więc ziarno w niewielkich kuleczkach. Ogromna zaleta będzie taka, że nie musimy go gotować i jednocześnie będzie możliwość wszechstronnego jego wykorzystywania jako dodatku do ciast, ale również jako panierkę do mięs, ryb a także zamiast bułki tartej do tego, by oprószyć formę.

Mąka kukurydziana charakteryzuje się tym, że jest bardzo miałka i ma żółty kolor. Będzie się sprawdzać, gdy przygotowujemy ucierane ciasta albo naleśniki. Jest świetnym dodatkiem do kruchego ciasta. Mąkę kukurydzianą będzie warto mieszać z mąką ziemniaczaną mniej więcej w proporcji pół na pół, ponieważ jeśli będzie jej zbyt dużo w wypieku to będziemy niestety czuli pojawiający się efekt ziarnistości. Bardzo dobra będzie jednak jako zagęstnik zup i sosów.

Tapioka – tworzona jest z manioku, będzie można ją kupować w formie niewielkich perełek. Najczęściej tworzy się z niej kisiel i budynie. Nie ma smaku. W przeciwieństwie do tradycyjnej mąki nie zabiela potraw, a więc sosy i desery, które będą zagęszczone z użyciem tapioki nadal będą klarowne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl