Producenci
Idea stosowania odżywek białkowych 0

Jestem sportowcem - ile białka potrzebuję?

Na wstępie należy zaznaczyć, że osoby aktywne fizycznie potrzebują znacznie więcej białka niż te, które unikają sportu i codziennych ćwiczeń. Analizując fachową literaturę dowiadujemy się, że niezwykle aktywny sportowiec potrzebuje na każdy kilogram ciała około 1,7 g białka. Jednak coraz częściej w świecie fitness słyszy się, że dawka to powinna sięgać nawet 2,5 grama na każdy kilogram ciała! Zastanówmy się więc, czy człowiek jest w stanie przyjąć 200 gram białka...?

W jakich produktach żywnościowych szukać białka?

Choć zapewne większość osób będzie upierać się, że nie można dostarczyć organizmowi takiej ilości białka poprzez spożywanie klasycznej żywności, to jednak rzeczywistość wygląda to troszkę inaczej. Jeśli Twoim celem jest dostarczenie organizmowi 200 gram białka, to w ciągu dnia musisz zjeść: dwie piersi z kurczaka, 150 g twarogu, wypić szklankę mleka, szklanka płatków owsianych, cztery jaja, cztery kromki ciemnego chleba, garść orzechów oraz dwa woreczki kaszy gryczanej. Wyżej wymienione produkty dostarczają organizmowi właśnie 200 gram białka w ciągu dnia. Dla osoby aktywnej fizycznie taka kompozycja produktów spożywczych jest bardzo dobrym wyborem!

Jakie białko jest najlepsze?

Niestety nie można jednoznacznie odpowiedź na to pytanie. Każdy organizm inaczej reaguje i każdy organizm ma swój własny mechanizm działania. Przy wyborze białka najlepiej sugerować się ceną i opiniami innych użytkowników.

Odżywka po treningu - czy to konieczność?

Wielu sportowców twierdzi, że odżywka proteinowa to konieczność po wielogodzinnym treningu. Odżywka proteinowa dostarcza organizmowi dużą ilość aminokwasów, a ponadto - jest lekkostrawna. Nie istnieją jednak badania, które wyraźnie potwierdzałyby cudowne działanie odżywek proteinowych. Tak więc może się okazać, że spożyta po treningu porcja wołowiny zadziała na organizm znacznie lepiej niż odżywka proteinowa...

Odżywka proteinowa zawiera aminokwasy

W świecie sportu wiele osób twierdzi, że białko dostarczane organizmowi z odżywek proteinowych jest znacznie lepsze niż to, które przyjmujemy z pożywieniem. Dlaczego? Powód jest jeden - wiele odżywek proteinowych zawiera w swoim składzie szereg cennych aminokwasów (w tym BCAA i argininę). Okazuje się, że białko naturalnie zbudowane jest z aminokwasów. Dlatego nie ma znaczenia, w jaki sposób będziesz dostarczać organizmowi białko. Produkty żywnościowe, takie jak: jaja, ryby, mięso, nabiał i kasza też dostarczają organizmowi aminokwasów!

Czas na chwilę refleksji: zastanów się, co tak naprawdę wiesz o budowie białka. Następnie dojdź do wniosku, czy rzeczywiście odżywki proteinowe są produktem niezastąpionym...? Oczywiście nie można poddać wątpliwości, że odżywki proteinowe posiadają wiele zalet. Przede wszystkim - można je szybko przygotować. Wystarczy zmieszać je z wodą i mlekiem - gotowe! Ponadto - mają długi termin ważności i można zabrać je ze sobą wszędzie! Jednak jeśli myślisz, że bez odżywek proteinowych nie zbudujesz mięśni - mylisz się.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl